FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Wszystko o Dąbrowie Tarnowskiej
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Rejestracja
Forum Wszystko o Dąbrowie Tarnowskiej Strona Główna
->
Co się w Dąbrowie dzieje?
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Dąbrowa Tarnowska
----------------
Co się w Dąbrowie dzieje?
Ogólne sprawy
Powiśle Dąbrowskie
----------------
Okolice Dąbrowy T.
WWW
----------------
Ogłoszenia itp
Historia
----------------
Historia
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
kabwoj
Wysłany: Pon 13.11.2006 16:36
Temat postu:
No i co z tym inwestorem?
krzysiek
Wysłany: Czw 15.09.2005 21:35
Temat postu:
Chodzą plotki po mieście, że chcą zburzyć synagogę i wybudować jakiś supermarket!
krzysiek
Wysłany: Pon 30.05.2005 14:36
Temat postu: Znalazł się inwestor!
dabrowa.okay.pl napisał:
Biuro Promocji i Rozwoju Powiatu Dąbrowskiego nawiązało kontakt z zagranicznym inwestorem wstępnie zainteresowanym zagospodarowaniem Zespołu parkowo – krajobrazowego w Brniu-Podborzu i odrestaurowaniem Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. Dodatkową propozycją jaką rozważają hiszpańscy inwestorzy jest uruchomienie zakładu produkcyjnego z branży budowlanej. Jako wstępną lokalizację projektu powiat proponuje teren likwidowanych „Dachów Szczucińskich”.
Zorganizowane spotkanie z Wicestarostą Kazimierzem Tęczarem pozwoliło na zapoznanie się z proponowaną koncepcją zagospodarowania obiektów. Hiszpanie na co dzień prowadzą m.in. firmę, która zajmuje się odbudową i renowacją zabytkowych obiektów.
Propozycja jest o tyle ciekawa, że potencjalni inwestorzy są zainteresowani szybkim inwestowaniem zarówno w Park jak i Synagogę. Planują odtworzenie możliwie jak najbliżej pierwotnego stanu parku i budynków objętych ofertą zagospodarowania. Także Synagoga miałaby zostać odnowiona z zachowaniem dawnych założeń architektonicznych. Planują zatrudnienie ok. 100 miejscowych pracowników i utworzenie firmy, która prowadziłaby wszystkie wymagane prace budowlane i porządkowe. Propozycja potencjalnych inwestorów dotycząca zagospodarowania obiektów i terenu, zmierza do utworzenia centrum turystyczno wypoczynkowego. W budynku byłego internatu ZSP w Brniu powstałby hotel, kryty basen, restauracja i sale konferencyjne. Odnowiony park z alejkami i oczkami wodnymi stałby się miejscem odwiedzin turystów z kraju i zagranicy.
Jak mówi Wicestarosta Kazimierz Tęczar - „Jest to pierwsza tak kompleksowa propozycja, gdzie zainteresowana strona chce zakupić i odrestaurować dwa obiekty, które z roku na rok są w coraz gorszym stanie. Samorządy borykają się z bieżącymi problemami i nie mają środków na tego typu inwestowanie. Na wzór krajów europejskich rozsądnym wydaje się, aby takie przedsięwzięcia realizowali prywatni inwestorzy dysponujący odpowiednim kapitałem. Obecnie chcemy dokonać wstępnej wyceny majątku i przedstawić ofertę cenową ewentualnej sprzedaży. Majątek w Brniu jest własnością Powiatu, natomiast Synagoga, to własność Skarbu Państwa, którą gospodaruje Starosta.
Zespół parkowo – krajobrazowy w Brniu należący do Zespołu Krajobrazowych Założeń Zieleni powstał w latach 1750 – 1760 z inicjatywy księcia Józefa Czartoryskiego. Składa się z parku, późnobarokowej bramy wjazdowej z fragmentami ogrodzenia, klasycystycznej oficyny oraz dworu z końca XIX w., który do niedawna pełnił funkcję Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Obecnie zarówno budynki jak i park są mocno zaniedbane. Trudno też odczytać pierwotny plan ogrodu, ponieważ część elementów pobawiona pielęgnacji została zatarta i zniszczona przez powojennych użytkowników.
Natomiast synagoga została wzniesiona w II połowie XIX w. wg projektu inż. Abrahama Goldsteina. Fundatorami synagogi byli Perel i Eisyk Stern. Podczas I wojny światowej synagoga uległa poważnym zniszczeniom, a po jej zakończeniu podjęto prace reparacyjne. W czasie okupacji synagoga została zamieniona na magazyn i doszczętnie splądrowana. W latach 1945-50 tylko prowizorycznie zabezpieczono świątynię przed dalszymi zniszczeniami, a do celów kultowych używano jedynie małego pomieszczenia na parterze. Obecnie budynek pozostaje niezagospodarowany. Jest on ogrodzony i prowizorycznie zabezpieczony przed rozpadem.
Jak się okazuje to nie jedyna propozycja skierowana ze strony odwiedzających powiat inwestorów. Dyskutowano również o inwestycjach gospodarczych. Hiszpanie rozważają uruchomienie na Powiślu zakładu produkcyjnego z branży budowlanej. Wicestarosta zaproponował inwestorom lokalizację takiego projektu na terenie likwidowanych „Dachów Szczucińskich”, a obecnie będących przedmiotem sprzedaży. Nowopowstały zakład miałby zatrudnić kilkuset pracowników, co dodatkowo w znaczącym stopniu rozwiązałoby problem dużego bezrobocia w Szczucinie i okolicach. Rozmowy w tym temacie trwają.
Bardzo dobrze byłoby gdyby ten pomysł wypalił...
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin